Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty może być bardzo stresująca nie tylko i wyłącznie dla pociechy, lecz także dla rodziców. Dlatego, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu należałoby odpowiednio przygotować swojego szkraba.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie?
Fachowcy z Ameryki polecają pierwszą wizytację przed skończeniem pierwszego roku życia, a więc przed ukazaniem się pierwszych zębów. Z powodu tego maluch będzie od najwcześniejszych lat życia zapoznany z gabinetem dentystycznym, będzie to dla niego naturalne miejsce, takie jak restauracja czy sklepik.
Gdy dzieciaczek będzie miał 2 lub 3 lata, powinien odbyć tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wtedy w luźnej i miłej atmosferze poznaje gabinet, próbuje umyć zęby. Przez taką przyjazną atmosferę, odwiedziny w gabinecie dentysty będzie mu się dobrze kojarzyła.
Niezwykle istotna jest także rola rodziców. Powinni oni opisać dziecku, jak będzie wyglądała wizytacja. Ponad wszystko unikać kłamstw. Budujemy wokół wizyty dobre kojarzenia.
Możemy także patrzeć na bajki czy książki, które poznają pociechę z gabinetem dentystycznym. Powinno się również wymyślać przeróżne gry. Można urządzić wyścig na szczotkowanie zębów czy zrobić przegląd zębów misiom oraz lalkom.
Rodzic też może umówić się na kontrolę u stomatologa oraz wziąć ze sobą pociechę i na swoim własnym przykładzie zaprezentować, jak zachodzi calutka wizyta oraz, iż nie wiąże się z nią nic okropnego.
Rodzice nie mogą czekać na chwilę, gdy pojawi się ból zęba. Wówczas pierwsza wizyta u stomatologa będzie kojarzyć się z bólem i stresem, takowy uraz jest wstanie zostać dzieciaczkowi na długie lata. Pierwsze spotkanie z dentystycznym fotelem, powinno sprowadzić się tylko do przeglądania zębów. To nic strasznego, a równocześnie pociecha oswaja się z tym nieco dziwnym meblem oraz dentystą… Leczenie zębów pozostawmy na kolejne wizyty.
Nagroda to podstawa!
Istotne jest także postępowanie po samej wizycie. Warto nagradzać odpowiednie zachowanie naszego malucha podczas wizyty w gabinecie. Nie powinna być to jakaś droga zabawka lub gadżet elektroniczny. Może to po prostu być przytulenie, pochwalenie czy całus. Należałoby również na spokojnie porozmawiać z dzieckiem o wizycie. Przez to rodzic szybciej pozna możliwe obawy dziecka. Powinno się też zorganizować wspólnie czas. Iść do kina lub na spacer. Takie miłe momenty umożliwią odstresowanie się zarówno dziecku.
Jak jeszcze pomóc dziecku? Warto zabrać ze sobą przedmioty, jakie dopomogą nam zlikwidować niepokój. Może być to np. najbardziej lubiana przytulanka lub inna zabawka. Za pomocą tego gabinet dentystyczny stanie się chociaż trochę oswojony. Pociecha będzie miała obok siebie coś co lubi i zna.

Krótko mówiąc wizyty pociechy w stomatologicznym gabinecie wcale nie muszą wiązać się z niepokojem oraz łzami. Niezwykle znaczące jest przygotowanie malucha w właściwy sposób. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają rodzice, którzy bywają wielkim wsparciem dla dziecka, które niezwykle często obawia się nowych doświadczeń.

Autor: dentysta Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *